Grp Su Deposu ve Paslanmaz Çelik Su Deposu Karşılaştırması

GRP Modüler Su Deposu

GRP depolar yapısı icabı esnek değildirler, esnemelerine neden olacak şekil değişikliğinde, deformasyonda ve zorlamada rahatlıkla kırılırlar. Nakliye esnasında çok iyi ambalaj edilmesi ve dikkatli bir şekilde taşınması gereklidir.

*GRP depoların kolaylıkla kırılıp çatlamalarının yanında, hiçbir TAMİR İMKANI YOKTUR. Kırılan ve çatlayan parça veya depo KOMPLE DEĞİȘTİRİLMELİDİR.

GRP depoların esneme toleransı olmadığından en ufak temel veya taban kaidesi ölçü hatasından veya eğriliğinden etkilenir, şekil değişikliklerinden dolayı KIRILIR ve ÇATLARLAR. Bu parçaların yenisiyle değişmesi gerekir. GRP depoların gerek montajı, gerekse montaj esnasındaki riskleri fazladır. Bina temellerindeki çökmeler ve oturmalar deponun çatlamasına ve su kaçırmasına neden olabilir. Özel ve Hassas Cihazlarla (Tork sınırlayıcı sıkma tabancaları, hassas teraziler v.s…) monte edilmeleri gerekir.

*GRP depolar sıcaklık karşısında hemen yumuşayarak deforme olurlar, tabi bu durumda içindeki suyu muhafaza edemeyerek patlarlar. Ateşe maruz kalmaları halinde de yanarlar. Bu nedenle YANGIN DEPOSU olarak KULLANILAMAZLAR

*GRP depoların imalat sonrası kontrollerinin yapılması hemen hemen imkansızdır. İçlerinde kullanılan reçine maddelerinin özelliklerinin ve niteliğinin araştırılması çok zordur. Eğer uygun malzemeler kullanılmamışsa, zararlı maddeler suya karışarak, depo kullanıcısına büyük zararlar verebilir.

*GRP depolar geri dönüşümlü(recoverable) malzeme değildir. BOZULMADA, KIRILMADA veya EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAMADA asla YOK EDİLEMEZLER, dünyada büyük bir çevre problemi olan dönüştürülmeyen çöp materyali olarak dünya problemli atıklarına katılırlar.

*GRP depolar kırılgan olduklarından ve esnek olmadıkları için DEPREM ve RÜZGAR gibi tabiat olaylarına dayanıklı
değildirler. Dayanıklı hale getirmek için yapılabilecek çelik konstrüksiyonlu takviyeler depo maliyetini çok arttırarak,
ürünün fiyat-performans açısından olumsuz etkiler.

*GRP depoların donmaya karşı hiçbir dayanıklılıkları yoktur. Derhal kırılarak deforme olurlar. Bu nedenle genelde
sıcak ülkelerde kullanılırlar, soğuk ülkelerde ise ancak BİNA İÇLERİNDE özel donma önlemleri alınarak kullanılabilirler.

*GRP depoların korozyona karșı dayanıklılığı çok yüksektir. Birçok korozif sıvıya ve agresif sulara karșı dayanımı yüksektir. Bu konuda zayıf tarafı içerisinde kullanılan paslanmaz gergi ve bağlantı parçalarıdır.

*GRP depoların dayanımı 70 C gösterilmekle birlikte, 60 C üzerindeki sıvıların depolanmasına uygun değillerdir.

Paslanmaz Çelik Modüler Su Deposu

*Paslanmaz Çelik Su Depoları çelik deponun verdiği sağlamlık ve esnekliğe sahiptirler. Deformasyon ve şekil değişikliğinden dolayı KIRILMAZ, ÇATLAMAZLAR. Metalin elastik sınırının sonuna kadar esner, uzarlar ve kuvvet kalktığında eski halini
alırlar.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları çatlaması veya kırılması halinde çok rahatlıkla kaynatılabilir ve TAMİR EDİLEBİLİRLER. Eğer deformasyon kaplamadaysa, tüm kaplamalar yerinde rahatlıkla onarılabilir.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları esnek yapıda olduklarından montaj esnasında ufak taban ve taban kaidesi ölçü hatasından veya eğriliğinden etkilenmezler. Deformasyon ve șekil değişikliklerini tolere edebilirler.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları metalin özelliğinden dolayı çok yüksek sıcaklıklarda bile mekanik özelliklerini kaybetmezler, yani içerisindeki suyu mahfaza ederler. Ateșe Maruz kalabilecek depolar yangına dayanıklı
depolarla kaplanabilirler. Bu nedenle rahatlıkla YANGIN DEPOSU olarak kullanılabilirler. kullanılabilirler. NFPA22 ve FM GLOBAL yönetmeliklerine uygun yangın depoları imal edilebilir.

*Paslanmaz Çelik Su Depoların gıda tüzüğüne ve içme suyuna uygunluğunu kontrol etmek ve denetlemek kolaydır. Kaplama maddesini üreten firmaların, dünyanın en büyük denetim kuruluşlarından (NSF ve WRASS) aldığı belgeler tüm denetimlerden geçmiș ve onay almıș özel kaplamalardır.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları geri dönüşümlü (recoverable) malzemeden olduğundan RAHATLIKLA geri dönüş malzemesi olarak ENDÜSTRİYE ve İNSANLIĞA GERİ KAZANDIRILABİLİRLER.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları her türlü şiddetli DEPREM, RÜZGAR YÜKLERİNE göre dizayn edilebilir ve en kötü ȘARTLARDA RAHATLIKLA kullanılabilirler.

*Paslanmaz Çelik Su Depoların izolasyonlu tipleri donmaya karşı dayanıklıdır. DONMA ve SONRASI ÇÖZÜLMEDEN etkilenmezler. Çok soğuk yörelerde rahatlıkla kullanılabilirler.

*Paslanmaz Çelik Su Depoları kullanılan metalin cinsine bağlı olarak, suyun niteliğine bağlı olarak korozyon dirençleri düşük olabilir; ancak son geliştirilen boya ve kaplama teknikleri sayesinde korozyona direnci çok yüksek kaplamalar yapılabilmektedir. Özellikle SIVI MEMBRAN KAPLAMA YÖNTEMİ sayesinde her türlü su ve sıvıya dayanıklı depolar üretmek mümkün olmaktadır.

*Paslanmaz Çelik Su Depoların ısı dayanımı ve ısınma karşısındaki metalin dayanımlarının azalması çok cüzi miktarlardır. Conta ve kaplamalarının uygun seçilmesi durumunda 100 C’ye kadar rahatlıkla kullanılabilirler.

Instagram