GRP Modüler Su Deposu

GRP (CTP)   Cam Elyaf takviyeli Polyester Su ve Sıvı Depoları

Kompozit sanayi ve teknolojisinin gelişmesi ile birlikte özellikle yeraltında sıvı depolamak veya yüksek  korozyon etkisine sahip  asit ,baz ve kimyasalların depolanması için tasarlanmış sıvı depolarıdır. Genel olarak ülkemizde silindirik formda üretilmekte ve kullanılmaktadırlar. El yatırması yöntemi ile monoblok olarak üretilmeleri sebebiyle kaçak problemi az olup fiyat olarak uygundurlar.

Ülkemizde kısa süredir üretilmekte olan modüler GRP su depoları da yaygınlaşmaktadır. Ancak malzemenin kırılgan ve gevrek olması mukavemet anlamında istenilen değerleri yakalayamaması da üreticileri ek tedbirler alarak,(örneğin iç gerdirmelerini paslanmaz çelik veya dış takviyelerini karbon çelik yapmak ) üretmek zorunda bırakmaktadır. İçinde kullanılan polyester reçinenin kanserojen özelliği bilinmekte olup bu depoların içme suyuna uygunluğu bir çok kaynakta halen tartışma konusudur.

Dayanıklılık : GRP (CTP) su depoları kırılgan ve gevrek olup darbe dayanımları düşüktür. Bu sebeple özel tedbirler ile kullanılmalıdır. Aynı zamanda UV dayanımları olmadığından güneş ışığı altında renkleri solmakta, sertleşip kırılganlıkları artmakta bu da kaçak ve sızıntılara sebep olabilmektedir.

Korozyon dayanımı: Malzeme doğası gereği yüksek korozyon direncine sahiptir.
Sismik dayanıklılık: GRP su depolarının oturduğu zeminde oluşabilecek ufak çaplı sismik hareketlerden yoğun bir şekilde etkilenmekte kırılma çatlama ve buna bağlı kaçaklar olmaktadır. Ek tedbirler ile bu konuda dayanım arttırılabilmektedir.
Tamirat ve bakım: Su depolarında karşılaşılan en büyük sorun su kaçağı ve sızdırmasıdır. GRP depolara bu anlamda oluşacak çatlak ve kırıklardan kaynaklı sorunlara yerinde servis vermek çok güç olup fabrika veya üretim tesislerinden uzman ekiplerin yedek parça ile gelmesi ve sahada işlem yapması gerekmektedir.

Depo içerisine ışık girişi: Çoğu GRP (CTP) kökenli depolar içerisine ışık almakta ve buda alg ve yosun oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Instagram