Betonarme ve Modüler Su Depoları Karşılaştırması

Betonarme Su Depoları

* Betonarme depoların yapımı zor, maliyeti yüksektir. Kurulması zordur, birçok ayrı ișlem (kalıp, demir, demir ișçiliği, sıvama, izolasyon, seramik kaplama vs.) gerektirir

* Betonarme depolar insan sağlığına uygun depolar değildir. Tüm yüzeyleri pürüzlü olduğundan mikrobun üremesine ve barınmasına müsaittir. Fayans türü kaplamalar hem sıhhatli değil hem de çok kısa ömürlüdür. Deponun temelindeki en ufak oynamada kırılarak dökülür ve depoyu önüne geçilmesi zor mikrop ve bakterilerin yuvası haline getirir. Beton yüzeyini kaplama uygulamaları da uzun ömürlü ve kontrolü zor bir işlemdir. Birçok kaplama malzemesi suda eriyen insan sağlığına zararlı malzemedir ve depo yüzeylerinde en ufak bir oynamada çatlar veya dökülür.

* Beton depolarda zeminin iyi hazırlanmamasından, beton kalitesinden dolayı veya zemin ve toprak çökmelerinden dolayı zaman zaman çatlama ve kırılma tehlikesi mevcuttur. Bu oluşum çatlaklardan dolayı, depolardan su sızabileceği gibi, depolar çevredeki zararlı ve mikroplu suları içine alabilir. Bu su kaybının dışında, suyu kullanan kişilerde büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Beton depoların yapım malzemelerinin montaj mahalline taşınması zor ve pahalıdır. Tekerlekli araçlar ve vinç gerekebilir.

* Betonarme depoların BAKIMI ZOR ve MASRAFLIDIR. Oluşan çatlak ve kırıkların tamiri zor olduğu aynı zamanda maliyetlidir. Bazı durumlarda da imkânsızdır.

* Ücra yerlerde ve yüksek mahallerde yapılacak beton depolara hazır beton taşınması mümkün olmadığından, el veya ufak mixerlerde yapılan karma betonlar sağlıksız ve sağlam değildir.

* Beton depolar eğer yerüstüne yapılırsa donmaya mukavim değildirler.

* Beton depoların ısı kayıplarına karșı izole edilmeleri zordur.

* DEPOLARIN YERLERİNİN DEĞİȘMESİ GEREKTİĞİNDE VE KAPASİTELERİNİN ARTMASI GEREKTİĞİNDE HİÇBİR İȘLEM YAPMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Modüler Su Depoları

* Kurulum ve kurulum işçilikleri kolaydır, tüm parçaları fabrika şartlarında, mükemmel şekilde üretilir. Parçalar hafif ve küçük olduğundan montaj mahalline kolaylıkla ve basit araçlarda taşınarak, pratik şekilde monte edilir. Kuruma, bekleme sorunu yoktur. Montaj sonrası hemen doldurulup kullanıma alınabilir. Montaj süreleri kısadır. Montaj mahallinde herhangi bir işlem gerektirmez.

Modüler Kaplamalı metal depolarda yüzeyler çok düzgün ve pürüzsüzdür, bakteri veya mikrop barınmaz. Kaplama malzemeleri metal ön hazırlıklarından (fosfatlama, yıkama, kumlama, astarlama vs.) sonra uygulandığından metale tam yapışır ve kalkması mümkün değildir. Ayrıca kaplama malzemeler %600 esnekliğe sahip olduğundan hiçbir yüzey deformasyonundan, temel oynamasından etkilenmez derhal şekil değişikliği formuna uyum sağlarlar. Tüm kaplama malzemelerinin uluslar arası NSF veya WRASS gıda tüzüğüne uygunluk belgeleri vardır hiçbir şekilde insan sağlığına zararlı olabilecek etkileri yoktur. Tüm kaplamalı depolar hijyenik ve insan sağlığına uygundur.

Modüler depolarda hiçbir zaman çatlak ve kırılma problemi olmaz. Herhangi bir su sızması derhal dışarıdan fark edileceğinden, cıvatalı konstrüksiyona rahat bir şekilde müdahale edilerek, kaçak veya sızıntı kolaylıkla önlenebilir.

* Modüler depolar tümü ile fabrika şartlarında imal edildiğinden montaj mahallindeki olumsuzluklardan minimum  oranda etkilenir.

* Modüler depoların bakımı kolay ve masrafsızdır. Kolay ve pratik şekilde bakımları ve tamirleri yapılabilir. Tamir masrafları minimum seviyededir.

* Modüler silindirik depolar donmaya mukavimdir ve istenilmediği şekilde izole edilebilirler.

* Modüler depolar dış hava şartlarına göre değişik kalınlıklarda ve cinste izole malzemeleri ile rahatlıkla izole edilebilir.

* Modüler depolar istendiğinde demonte edilerek farklı yerlere sevk edilerek kolayca monte edilebilir. İSTENDİĞİNDE KAPASİTELERİ ARTTIRILIP, AZALTILABİLİR.

Modüler depolar KOLAYLIKLA KULE yapılarak YÜKSELTİLEBİLİR.

Instagram